Uroczysty apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia br. w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu odbył się uroczysty apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W jego przygotowanie zaangażowała się młodzież Technikum nr 5 w zawodzie technik informatyk i VI Liceum Ogólnokształcącego z innowacją psychologiczno – pedagogiczną.

Podczas apelu uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni i wiersze patriotyczne, a jej powagę podkreśliły galowe stroje, barwy narodowe i przygotowana scenografia. Była to również dobra okazja do ukazania młodemu pokoleniu naszego przywiązania do symboli narodowych i żywa lekcja historii Polski. Młodzież, dyrekcja i nauczyciele uczcili święto, będące symbolem największych narodowych tradycji.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja, od 2004 roku. Tego dnia organizowane są liczne akcje patriotyczne, które przypominają o biało- czerwonych barwach narodowych. Spotkaniem młodzież przypomniała o wadze symboli narodowych i wartościach z jakimi one się wiążą, dlatego też po raz kolejny przygotowała happening i żywą flagę manifestując tym działaniem dumę i radość. Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn z dumnie podniesioną głową. Dla samych uczniów udział w apelu szkolnym był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu.

 

 

Free Joomla Lightbox Gallery