Klasa I psychologiczno-pedagogiczna na warsztatach na Roztoczu

Dwa ostatnie dni marca uczniowie klasy I LO z innowacją psychologiczno-pedagogiczną spędzili poza murami szkoły. Na Roztoczu w przepięknie położonej miejscowości o nazwie Huta Różaniecka, odbywały się zajęcia połączone z rekreacją.

Huta Różaniecka – niewielka miejscowość – powstała dzięki eksploatacji lasu głównie w wyniku smolarstwa, węglarstwa i gonciarstwa. Od 1713 r. istniała tu huta szkła zwykłego, która została sprzedana Hermanowi Brunickiemu w roku 1818. W centrum wsi umieszczono gniazdo bocianie na słupie. W miesiącu sierpniu w tej miejscowości białe bociany odbywają zlotowiska, zwane „sejmikami bocianimi”. Jak głoszą „podkarpackie ploteczki” – Huta Różaniecka, to miejsce szczególnie lubiane przez bociany. I rzeczywiście, sporo ich tam było już o tej porze roku.

Głównym celem wyjazdu uczniów były zajęcia warsztatowe z zakresu komunikacji interpersonalnej w ramach obozu naukowego. Dla tejże klasy były to pierwsze tego typu zajęcia. Część teoretyczną prowadził koordynator klasy – pani Joanna Rusinkiewicz, natomiast zajęcia typowo warsztatowe – pani dr Joanna Inglot-Kulas z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Uczniowie dowiedzieli się czym jest komunikacja, jakie są jej rodzaje, na czym polega aktywne słuchanie i jakie warunki muszą być spełnione, aby komunikacja interpersonalna przebiegała bez zakłóceń. Dowiedzieli się także czym jest źródło szumu i jakiego typu bariery komunikacyjne można wyróżnić. Warsztaty przeplatane były zajęciami w terenie. W pobliskich lasach łatwo można było znaleźć różne skamieniałości. Tamtejsze skały pochodzą z epoki miocenu (32 - 7,2 mln lat temu). Jedno ze znalezisk zasili zbiory klasy biologiczno-geograficznej.

Szczypta wiedzy, odrobina turystyki, niesamowita atmosfera i przepiękna wiosenna pogoda – złożyły się na całość wspaniałego i owocnego wypoczynku. Kolejne pozaszkolne zajęcia już niebawem.

 

Free Joomla Lightbox Gallery