Nietuzinkowa lekcja historii

W ostatni piątek 17.02 na jarosławskiej PWST i E odbyła się niecodzienna lekcja historii na temat: ” Patriotyzm a nacjonalizm”.

Zaproszeni byli na nią uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Autorami tego pomysłu byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego .

W niezwykle trudny temat wprowadzali słuchaczy wyjątkowi goście- Pan Mirosław Majkowski założyciel Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, który opowiedział młodym pasjonatom historii na czym polega skomplikowana praca rekonstruktora i z jakimi trudnościami muszą sobie radzić badacze wydarzeń z przeszłości oraz honorowy gość tego spotkania ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski , znany działacz opozycyjny tropiciel niewyjaśnionych zagadek z naszej historii oraz współzałożyciel Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, ,odznaczony wieloma orderami w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Polski Odrodzonej.

Ksiądz Isakowicz- Zaleski przedstawił słuchaczom zarys historii stosunków polsko-ukraińskich na przełomie lat 40-stych i 50-tych XX wieku. Szczególną uwagę poświęcił kwestii patriotyzmu i nacjonalizmu, które nieustannie krzyżowały się w tych jakże skomplikowanych i dla Polaków i dla Ukraińców czasach .

Dodatkowo wystąpienia gości uzupełnione zostały prezentacją wykonaną przez ucznia ZSLiT- Tomasza Gierczaka a o oprawę muzyczną zadbała Natalia Gral również uczennica tej szkoły.

Wszystkim wystąpieniom przysłuchiwali się także zaproszeni na tę sesję Starosta Jarosławski Pan Tadeusz Chrzan, Dyrektor Biura Senatora RP Mieczysława Golby, Pan Andrzej Homa oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych pani Lucyna Paulo.

Nad całością czuwała pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia pani Ewa Homa.

 

 

Free Joomla Lightbox Gallery