,,Śladami historii Maturzyści ze Słowaka w Markowej”

Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się informacje niezgodne z prawdą historyczną. Młodzi ludzie zasypywani są dziwnymi informacjami czy to o „polskich obozach śmierci”, czy o holokauście . Dbałość o zachowanie prawdy historycznej to dzisiaj nasz wspólny obowiązek.

Pamiętając o tym 7 lutego 2017r. tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu wzięli udział w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Podstawowym celem wyjątkowej lekcji historii było pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Muzeum w Markowej to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego.

Wewnątrz muzeum panuje półmrok, rozjaśniony łuną światła bijącą z serca budynku, jakim jest szklany prostopadłościan symbolizujący dom Józefa i Wiktorii Ulmów. Znajdują się tam oryginalne meble, warsztat stolarski, ul, książki, aparaty fotograficzne Józefa Ulmy i rodzinne dokumenty. Wyświetlane są projekcje przywołujące sceny z codziennego życia małżeństwa i ich dzieci. Historia opowiadana jest przez eksponaty, dokumenty, fotografie, materiały prezentowane na stanowiskach manualnych i multimedialnych z dotykowymi ekranami. Na ścianie i placu przed muzeum umieszczone są tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów oraz podświetlone tabliczki z imionami i nazwiskami tych, którzy ratując Żydów, stracili życie.

Za swoje poświęcenie Ulmowie zostali odznaczeni pośmiertnie wieloma orderami, zostali również włączeni w poczet "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Nowoczesny sposób przygotowania ekspozycji sprawia, że zwiedzający mogą wysłuchać wzruszających relacji ocalałych Żydów, czy też osób ratujących swych sąsiadów.

Każdy kto mieszka w naszym regionie powinien je odwiedzić. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem, pod opieką przewodnika obejrzeli wystawy muzealne i podziwiali nowoczesną formę ekspozycji. Na zakończenie pobytu w muzeum młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym bohaterską postawę rodziny Ulmów.

 

 

Free Joomla Lightbox Gallery