Spotkanie uczniów klasy pierwszej technikum w zawodzie Fototechnik z Prezesem Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP

Dnia 28.09.2016 r. wybraliśmy się z naszym wychowawcą panem Radosławem Bajem do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu na spotkanie z panem Mieczysławem Cybulskim, założycielem Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji Fotografia dla Przyszłości, których jest prezesem. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął on już w 1953 r. w Polskim Towarzystwie Fotograficznym w Warszawie.

Pan Cybulski opowiadał nam między innymi o tym, ile może przetrwać wykonane zdjęcie, dlaczego powinno się robić metrykę zdjęcia i jakie informacje powinna ona zawierać, a więc: osoby znajdujące się na zdjęciu, miejsce gdzie było ono wykonane i w jakim czasie, a także kto jest jego autorem. Następnie omówił różne typy fotografii oraz jej wady i zalety.

Prowadzący spotkanie, przybliżając nam zagadnienia z zakresu fotografii dla przyszłości, omówił w jaki sposób zdjęcia mogą przetrwać 200 lat, a mianowicie dzięki wykonaniu ich na podłożu ceramicznym czy płytce porcelanowej, wypalanej w temperaturze 900°C. Fotografia analogowa udowodniła nam, że fotografie czarno-białe przetrwają nawet kilkaset lat, ale muszą być odpowiednio zabezpieczone, co pozwoli odnieść wrażenie jakby były robione dzień wcześniej.

„Chcesz by Twoja rodzina miała pamiątkę po Tobie?” Jest na to prosty sposób – wystarczy, że zaczniesz zbierać zdjęcia do albumu, począwszy od pradziadków, aż do najmłodszego pokolenia, nie zapominając oczywiście o umieszczeniu metryczki, by była później możliwość prześledzenia historii twego rodu.

Podczas spotkania przedstawiono również jedną z metod prezentowania zdjęć, jaką jest Diaporama. Dzięki narracji początkowej, komentarzom i efektom dźwiękowym można w ciągu 3 minut przedstawić jakieś wydarzenie lub ciekawą historię z życia. Całe spotkanie zakończyło się pytaniami do Pana Cybulskiego, na które odpowiadał z wielką przyjemnością.

Podsumowując możemy stwierdzić, że była to bardzo ciekawa lekcja, która na pewno zmieniła w jakimś stopniu nasz sposób patrzenia na fotografię oraz jej wykorzystanie. Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Jarosławiu za umożliwienie naszej klasie spotkania z tak interesującym człowiekiem, jak Pan Mieczysław Cybulski.

Free Joomla Lightbox Gallery