26 styczeń 2015

Technik Technologii Odzieży

„Od projektu do wybiegu”

      W dzisiejszych czasach, gdy postęp jest tak szybki, a realia stawiają nam wysoko poprzeczkę, od młodego człowieka oczekuje się kreatywności, pomysłowości i determinacji.
Jeśli posiadasz te cechy i …
lubisz zmieniać otaczający świat,
bawisz się modą,
nudzi Cię szarzyzna,
dołącz do nas, … a my pomożemy Ci w realizacji pragnień i marzeń.

      Zawód technik technologii odzieży większości osób kojarzy się ze ślęczeniem nad maszyną do szycia. Jest to błędne wyobrażenie samego zawodu i zadań z nim związanych. Absolwentowi gimnazjum, który musi podjąć wiele trudnych decyzji dotyczących przyszłości, czyli dokonać wyboru szkoły i kierunku nauki, postaramy się przybliżyć ten zawód oraz ukazać go w nieco innym świetle.
        Nauka w technikum w zawodzie technik technologii odzieży trwa 4 lata. Uczniowie w ciągu całego cyklu kształcenia  zdobywają 3 kwalifikacje zawodowe tj:
- Wykonywanie usług krawieckich,
- Projektowanie wyrobów odzieżowych,
- Organizacja procesów technologicznych wyrobów odzieżowych.
 
        Na przedmiotach zawodowych odzieżowych uczniowie przechodzą drogę od pomysłu, poprzez wykonanie rysunku żurnalowego, dobór materiałów, dodatków, konstruowanie, modelowanie, aż do realizacji modelu na zajęciach praktycznych i pracowni wytwarzania modeli odzieży.
        Wspaniałą przygodą związaną z tym kierunkiem kształcenia jest możliwość pokazania swojej pracy innym. W naszej szkole od wielu lat odbywają się pokazy mody, prezentujące dorobek naszych uczniów. Dlatego hasło „Od projektu do wybiegu”  jest  kwintesencją drogi młodego człowieka z wizją.
        Nie należy się zrażać, że nie potrafi się wielu rzeczy: projektowania, modelowania czy szycia.  Przecież chodzimy do szkoły po to, aby się nauczyć tego, czego jeszcze nie umiemy.

        Po ukończeniu nauki na tym kierunku będziesz mógł z powodzeniem:
- posługiwać się dokumentacją techniczno - technologiczną;
- organizować i nadzorować proces technologiczny, produkcyjny w zakładzie;
- opracowywać proces wytwarzania dowolnych wyrobów odzieżowych;
- projektować modele dla różnych grup wiekowych i na różne okazje;
- projektować ubiory dla figur nietypowych;
- modelować zgodnie z projektem plastycznym i rysunkiem żurnalowym;
- wykonywać drobne przeróbki i poprawki w gotowych wyrobach odzieżowych;
- współpracować z zespołem pracowników;
- koordynować i nadzorować pracę w zakładzie;
- prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracę w podmiotach gospodarczych państwowych i prywatnych.

Po uzyskaniu tytułu technika technologii odzieży będziesz mógł:
- pracować w firmach, zakładach zajmujących się projektowaniem nowych wzorów i kolekcji odzieży;
- pracować w zakładzie odzieżowym jako pracownik opracowujący dokumentację techniczno-technologiczną i nadzorujący proces produkcyjny;
- prowadzić własny zakład świadczący usługi krawieckie;
- kontynuować naukę na wyższym szczeblu nauki.

Film promujący zawód Technika Technologii Odzieży - część pierwsza. Autor: Piś Łukasz

Info: Przełącz na pełen ekran (materiał Full HD)

MIGAWKI TO

Warsztaty ze stylizacji i wizażu

W dniu 23 maja 2013 r. uczniowie klas I TOI i III TO uczestniczyli w  warsztatach z wizażu i stylizacji. Zajęcia prowadzone były przez wykładowców Szkoły Wizażu i Stylizacji w Krakowie. Uczennice technikum w zawodzie technik technologii odzieży miały możliwość zapoznania się z trendami panującymi w modzie, poznania własnej sylwetki oraz poznania różnych technik poprawiania swojej urody poprzez odpowiedni makijaż i ubiór. Pod okiem profesjonalistów „młode stylistki-wizażystki” mogły wykonać makijaż dzienny, wieczorowy, który dodał im pewności i wydobył zalety urody.

 

Nowe doświadczenia i umiejętności, jakie zdobyły uczennice podczas zajęć,  pozwolą im na tworzenie własnego wizerunku zgodnie z zasadami i kanonami mody oraz na rozwijanie zainteresowań związanych ze stylizacją.

Nowa kolekcja sukien: „Powiew wiosny”

W tym roku szkolnym uczennice klasy 4 technikum w zawodzie technik technologii odzieży na przedmiocie pracownia wytwarzania modeli odzieży  metodą  projektu  stworzyły kolekcję  sukien fantazyjnych. Inspiracją do powstania modeli były kwiaty wiosenne i letnie.

       Realizacja projektu rozpoczęła się od wykonania rysunku modelowego, żurnalowego sukien. Dominowały kolory tęczowe i pastelowe: zieleń, biel, czerwień, róż. Wybór materiałów, dodatków oraz modelek do poszczególnych modeli, wykonanie konstrukcji i modelowania zgodnie z projektem plastycznym to kolejne etapy projektu. Po wielu tygodniach ciężkiej pracy, polegającej na krojeniu, szyciu, dopasowywaniu do wymiarów modelek, nanoszeniu poprawek, możemy podziwiać efekt w postaci gotowych modeli. Najnowsza kolekcja została zaprezentowana w naszej szkole podczas finału konkursu plastycznego, organizowanego dla uczniów szkół gimnazjalnych, pt. „Magia kolorów 2013”.

Projekty i modele:

  

Nasz modowy akcent na pikniku „Z bliźnim na majówkę” w Heluszu

      W dniu 26 maja 2012 r. szkoła nasza brała udział w pikniku charytatywnym organizowanym przez parafię Chrystusa Króla w Jarosławiu, Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Urząd Marszałkowski oraz Burmistrza Miasta Jarosławia. Spotkanie miało charakter imprezy wojewódzkiej i jednocześnie międzynarodowej. W tym roku gośćmi specjalnymi pikniku byli: Abp Józef Michalik - Metropolita Przemyski, władze samorządowe i parlamentarzyści. Impreza zatytułowana „Z bliźnim na majówkę” miała miejsce w Ośrodku Rekreacyjno – Szkoleniowo – Sportowym w Heluszu k. Pruchnika. Wszyscy uczestnicy  mogli skorzystać z posiłków, różnych atrakcji, takich jak: konkursy, występy zespołów, pokazy tańca, mecze, gry i zabawy.
      Nie zabrakło w tym przedsięwzięciu także naszej szkoły. Mieliśmy wspaniałą możliwość pokazania szerszej publiczności, na tzw. wybiegu, kolekcji modeli sukien fantazyjnych, wykonanych przez uczennice z technikum w zawodzie technik technologii odzieży, zaprezentowanych przez modelki - uczennice ze szkoły. Całą imprezę i pokaz uwiecznili na zdjęciach młodzi fotograficy z klasy liceum ogólnokształcącego z innowacją fotografia i film.

Szkolni kreatorzy mody

      W ramach zajęć z przedmiotu pracownia wytwarzania modeli odzieży uczennice klasy IV technikum w zawodzie technik technologii odzieży miały za zadanie stworzenie kolekcji sukien fantazyjnych. Pierwszym etapem związanym z przygotowaniem kolekcji było zaprojektowanie sukni przez każdą uczennicę z klasy. Najlepsze i najciekawsze prace zostały zakwalifikowane do następnego etapu, czyli realizacji. Wybór materiałów i dodatków do poszczególnych modeli, to kolejna czynność  związana z wykonaniem projektu. Uczennice w trzyosobowych zespołach opracowały konstrukcje, formy gorsetów i spódnic zgodnie z rysunkiem żurnalowym. Wybierając najlepsze rozwiązania konstrukcyjno – modelowe i techniki szycia, nasze projektantki stworzyły niepowtarzalne kreacje, które mogą zachwycić każdego.
      Oto próbka tego nad czym pracowali szkolni kreatorzy mody przez ostatnie tygodnie.

Z naszej szafy

      Przedstawiamy modele, które były realizowane w naszej szkoły na pracowni wytwarzania modeli odzieży i zajęciach praktycznych. Uświetniały one wiele imprez i uroczystości szkolnych, nadając im niepowtarzalny charakter.Ołówkiem i pędzlem - rysunki żurnalowe

      Uczniowie na przedmiocie podstawy projektowania odzieży  wykonują rysunki modelowe, żurnalowe odzieży. Oto próbka tego co przez szereg  lat młodzi projektanci stworzyli.Plener malarski

      Uczniowie technikum technik technologii odzieży w ramach innowacji, dodatkowych zajęć, kół zainteresowań, lekcji z podstaw projektowania odzieży, biorą udział w plenerach malarskich. Plenery odbywają się na terenie miasta Jarosławia, gdzie nie brakuje pięknych widoków i wspaniałej architektury.
      W ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi szkołami z Czech i Słowacji  młodzież z  naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia także w plenerze wyjazdowym, zorganizowanym w Tatrzańskiej Leśnej na Słowacji.

Piknik – Helusz

      Od kilku lat szkoła nasza bierze udział w projekcie zatytułowanym  „Z bliźnim na majówkę”. Jest to impreza organizowana w Ośrodku Rekreacyjno-Rekolekcyjnym Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga w Heluszu. Podczas pikniku charytatewnego  zaproszone  szkoły, stowarzyszenia, koła  powiatu jarosławskiego prezentują swój dorobek i osiągnięcia. Także nasza młodzież od kilku lat bierze udział w tym przedsięwzięciu, prezentując na tzw. wybiegu  modele, jednocześnie wzbudzając ogólny zachwyt zgromadzonej widowni.

Nasze drobiazgi

      Uczniowie klas technikum szczycą się od wielu lat swoimi uzdolnieniami manualnymi. Spod ich zwinnych rąk wyszło już sporo wspaniałych przedmiotów, upominków, dekoracji, życzeń, które zdobią wiele imprez, uroczystości szkolnych  nadając  im niepowtarzalnych charakter i klimat.

Młodzi kreatorzy mody

      1 marca 2012 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Projektowania i Modelowania Odzieży pt. „ Projektanci”. W konkursie brali udział uczniowie szkół branży odzieżowej z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego. Konkurs polegał na wykonaniu projektu plastycznego oraz modelu ubioru współczesnego inspirowanego określoną porą roku lub żywiołem przyrody przez trzy osobowe zespoły.
      Uczennice technikum technik technologii odzieży z klasy czwartej: Estera Kucab, Dorota Adamiec i Jadwiga Siteń zajęły I miejsce i znalazły się w gronie najlepszych uczestników konkursu.


Zwyciężcom gratulujemy.