Diagnostyka laboratoryjna przy podejrzeniu schorzeń tarczycy, rozpoczyna się od pobrania krwi. Robimy TSH, T3, T4, jeżeli wyniki wyjdą dobre na ogół można zrezygnować z dalszych badań. Czasem można je wykonać dwukrotnie aby się upewnić, zwłaszcza jeżeli są przyjmowane leki typu kwas acetylosalicylowy (leki przeciwbólowe), kortyzon (hormony steroidowe), dopamina( stosowana przy schorzeniach nerek, układu krążenia oraz układu nerwowego). Jeżeli wyniki będą odbiegały od normy, na dalsze badania kieruje lekarz endokrynolog. Najczęściej następnym badaniem jest USG tarczycy, scyntygrafia tarczycy, lub zdjęcie rtg. Przy wykrytych guzkach wykonuje się biopsję cienkoigłową aby zbadać rodzaj guza.
Próba z jodem promieniotwórczym
Ta metoda diagnostyczna najczęściej jest stosowana dla określenia dawki jodu promieniotwórczego, który lekarz chce zastosować w terapii leczenia tarczycy.
Scyntygrafia tarczycy
Jest to metoda diagnozowania tarczycy za pomocą medycyny nuklearnej. Wiąże się to z napromieniowaniem pacjenta i obserwacji reakcji tarczycy przy monitorze. Stosowane są krótkotrwałe radioizotopy (radionuklidy), które ulegają samorzutnym przemianom promieniotwórczym. Wpływ izotopów na organizm i ich szkodliwość jest minimalna. Najczęściej stosuje się radioaktywny jod 131. W trakcie tego badania można określić jakie są guzki tarczycowe, ciepłe czy zimne.
- Guzek tarczycowy zimny – obszar w którym nie gromadzi się jod.
- Guzek tarczycowy chłodny – lekkie wychwytywanie jodu.
- Guzek ciepły – w tym badaniu one się nie wyróżniają, ponieważ nie wychwytują jodu ani nie różnią się od pozostałych tkanek.
- Guzek tarczycowy gorący – wychwytuje jod w większych ilościach
Ultra dźwięki w Sonografii (USG)
Polega na przesłaniu dźwięku przez narząd i powrót tego dźwięku jako echo. Echo zostaje wzmocnione i przekształcone w obraz. Obraz jest interpretowany przez lekarza diagnostę.
Tomografia ultradźwiękowa
Fale dźwiękowe są generowane na przekrój badanego organu i widoczne na ekranie monitora.
Od czego zależy prawidłowa praca tarczycy?
- Zależy od ilości jodu niezbędnego do syntezy hormonów tarczycy,
- Od podwzgórza, które uwalnia neurohormon tyreoliberynę TRH. Kontrola pracy tarczycy.
- Od przysadki mózgowej, która wydziela tyreotropinę TSH.
- Podwzgórze i przysadka mózgowa mają wpływ na czynność gruczołu tarczycowego. Niskie stężenie TSH i TRH we krwi powoduje nadczynność tarczycy, natomiast wysokie stężenie powoduje niedoczynność tarczycy,
- Od stabilności układu nerwowego i reakcji na stres,
Kto może mieć problem z tarczycą?
- kobiety ciężarne i karmiące,
- kobiety w okresie menopauzy,
- osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne – z autoagresji
- chorzy na cukrzycę,
- urazy zewnętrzne tarczycy,
- zabiegi radioterapii – okolice szyi